close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • WYDARZENIA POLONIJNE

 • 19 grudnia 2018

  Dobiegła końca prezentacja wystawy “100 lat wolnej Polski w oczach dzieci” jaką miała przyjemność wystawić Szkoła Języka i Kultury Polskiej ANDERS w Marche i Umbrii, która działa pod patronatem Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche.

  Wystawa została zorganizowana przez uczniów i nauczycieli Szkół Anders, a każdej z trzech placówek zostały przyznane różne tematy: aula Perugia ukazała polskie cuda geograficzne i folklor, aula Macerata sławnych Polaków, a aula Ankona polską muzykę i tradycję.

   

  15 grudnia, aula w Maceracie zorganizowała bożonarodzeniowe spotkanie. Do Teatru Vincenzo Maria Strambi w Piediripie przybyli uczniowie wraz z rodzinami, obecnych było około 100 osób. Pierwszy raz przekroczyła progi szkoły Konsul Rzeczypospolitej Polskiej z Rzymu Agata Ibek-Wojtasik.

   

  Przyjaciele i sympatycy polskiej społeczności mieli okazję uczestniczyć w oficjalnej ceremonii, przekazania sztandaru szkoły ANDERS z rąk rodziców uczniom. Nowy symbol “andersowych dzieci” nabyty został w części z funduszy polonijnych Ministerstwa Spraw Zagranicznych, za pośrednictwem Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie. Szkoła otrzymała je realizując film o polskich wspaniałościach zatytułowany “100 lat Polsko”. Z jednej strony płata wyhaftowany został portret generała Władysława Andersa i logo szkoły. Na drugiej zaś widnieje polskie godło i napis “Niepodległa” - symbol obchodów setnej rocznicy obchodzenia niepodległości przez Polskę.

   

  Kolejnym punktem programu był wernisaż prac. Młodzież z Maceraty i okolic miała na celu przybliżyć włosko-polskim przyjaciołom wybitnych Polaków. Często są to postacie bardzo popularne, ale których polskie pochodzenie jest nieznane na międzynarodowej arenie. Zadaniem młodych artystów było zapoznać się z biografią jednego sławnego Polaka, by potem przelać swoje wrażenia, uczucia i informacje o nim na papier, masę solną lub wyrazić jakąkolwiek techniką wspaniałość tejże postaci. Goście zostali zaskoczeni fantazją i zdolnościami manualnymi.

   

  Czterdzieści prac o różnych formatach i stylach zostało wykonanych zgodnie z projektem współfinansowanym przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Nauczycielki Joanna Cieślak, Anna Czerwińska, Anna Siek, Anna Traczewska, Iwona Żabowska oraz Alicja Rosada pracowały bardzo intensywnie, aby wystawić galerię prac plastycznych swych podopiecznych. Szkoła Anders w Maceracie, chciała przedstawić młodych artystów i ich “małe dzieła” szerszej publiczności i dlatego udostępniła krótki reportaż online.

   

  W grudniowy wieczór, w przedstawieniu jasełkowym, nie mogło zabraknąć betlejemskich postaci mówiących po polsku. Nie mogło zabraknąć polskich kolęd, polskiej szopki i choinki. Nie mogło zabraknąć elementów polskiej wieczerzy na białym obrusie, pod którym pachniało sianko. Wigilijny wieczór w polskiej szkole to przede wszystkim opłatek święty, którym pani Konsul podzieliła się z rodzinami Szkoły Anders. Wśród rozmów rodaków i ich włoskich przyjaciół uczniowie przygotowywali świąteczne kartki, aby wypisać w nich po polsku okolicznościowe życzenia i wysłać do rodziny mieszkającej w Polsce. Ich pracowitość i zaangażowanie wynagrodził Święty Mikołaj zostawiając worek prezentów. Nikt nie wyszedł z pustą ręką, ale z sercem wypełnionym emocjami i polską atmosferą.

  Szkoła Anders Natale 2018 (1)
  Szkoła Anders Natale 2018 (10)
  Szkoła Anders Natale 2018 (11)
  Szkoła Anders Natale 2018 (12)
  Szkoła Anders Natale 2018 (13)
  Szkoła Anders Natale 2018 (14)
  Szkoła Anders Natale 2018 (15)
  Szkoła Anders Natale 2018 (16)
  Szkoła Anders Natale 2018 (17)
  Szkoła Anders Natale 2018 (18)
  Szkoła Anders Natale 2018 (20)
  Szkoła Anders Natale 2018 (3)
  Szkoła Anders Natale 2018 (4)
  Szkoła Anders Natale 2018 (5)
  Szkoła Anders Natale 2018 (6)
  Szkoła Anders Natale 2018 (9)
  Szkoła Anders Natale 2018 (7)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: