close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • SZKOLNICTWO POLONIJNE

 •  

  Rada Oświaty Polonijnej

   

  W dn. 25.11.2014 została zarejestrowana Rada Oświaty Polonijnej we Włoszech, która powstała dn. 26.10.2014 jako wynik nawiązanej współpracy między ośrodkami edukacyjnymi, działającymi na terenie całych Włoch. Jej głównym zadaniem będzie wspieranie szkół, środowisk polonijnych i nauczycielskich w procesie rozwoju edukacji polonijnej, w tym nauki języka polskiego, polskiej kultury oraz historii.

   

  Rada ma strukturę federacji, która skupia w sobie szkoły i organizacje polonijne prowadzące działalność edukacyjną. Formuła pozostaje otwarta - zainteresowana placówka edukacyjna może przystąpić do Rady w dowolnym czasie.

   

  Założycielami Rady i członkami Zarządu są:

   

  • Sobotnia Szkoła Kultury i Języka Polskiego w Lago Patria przy Stowarzyszeniu Instytut dla Polonii w Neapolu – przedstawiciel Anna Smolińska
  • Polska Szkoła w Padwie przy Stowarzyszeniu AIPP – przedstawiciel Joanna Wesołowska
  • Polska Ludoteka Rodzinna – Polonijne Centrum Edukacyjno-Integracyjne w Weneto – przedstawiciel Agata Jankowska
  • Polska Szkoła Eksperymentalna przy Stowarzyszeniu Związek Polaków w Kalabrii – przedstawiciel Katarzyna Gralińska
  • Polskie Przedszkole przy Stowarzyszeniu Nauczycieli Języka i Kultury Polskiej w Rzymie – przedstawiciel Danuta Stryjak

  Prezesem Rady została nominowana Anna Smolińska.

   

  Powołanie Rady nastąpiło podczas Konferencji Metodycznej dla nauczycieli polonijnych w dn. 26-27.10.2014 w Neapolu, zorganizowanej przez Stowarzyszenie Instytut dla Polonii, Wspólnotę Polską i Polską Ludotekę Rodzinną.

   

  Rada Oświaty Polonijnej to odpowiedź na potrzebę integracji na rzecz edukacji środowiska polonijnego we Włoszech. To również nawiązująca się współpraca między szkołami państwowymi i społecznymi. Priorytetem Rady Oświaty jest wspieranie działających ośrodków edukacyjnych oraz aktywizowanie środowisk polonijnych do zakładania nowych ośrodków edukacyjnych. Oferowana pomoc będzie opierać się m.in  na szkoleniach metodycznych dla nauczycieli i animatorów oświaty, konsultacjach udzielanych przez doświadczonych nauczycieli i ekspertów, realizacji wspólnych projektów edukacyjnych. 

   

   (Oprac. na podst. informacji Rady)

   

  Informator MEN pt. Wspomaganie nauczania języka polskiego i w języku polskim za granicą (2018) - pobierz pdf

   

  Szkolne Punkty Konsultacyjne im. G. Herlinga-Grudzińskiego przy Ambasadzie RP w Rzymie - LINK

   

  II Krajowa Konferencja Metodyczna Nauczycieli Polonijnych we Włoszech - LINK

   

  Poradnik dwujęzyczności w praktyce „Jak uczyć dziecko czytać i pisać po polsku” - pobierz pdf

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: