close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  Na Polskim Cmentarzu Wojennym w Loreto została odprawiona 2 listopada Msza Święta zaduszna w intencji żołnierzy 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa poległych w walkach nad Adriatykiem.

   


  W Mszy Świętej w intencji Poległych odprawionej przez ks. Prałata Jana Główczyka wziął udział ambasador RP we Włoszech Konrad Głębocki.  

  Po Mszy Świętej szef polskiej placówki dyplomatycznej wygłosił przemówienie w jewzykach włoskim i polskim, którego fragment przytoczony jest poniżej. Następnie miała miejsce uroczystość złożenia wieńców pod Pomnikiem Wyzwolenia Regionu Marche przez żołnierzy 2. Korpusu Polskiego.

  Fragment przemówienia ambasadora RP we Włoszech Konrada Głębockiego:  

   

  Drodzy Rodacy, 
  pragnę serdeczenie podziekować za Waszą obecność, za to że pamiętacie i że dziś licznie zgromadziliście się w tym świętym dla Polaków miejscu, u stóp  Bazyliki Loretańskiej, by oddać hołd żołnierzom 2. Korpusu Polskiego poległym w walkach nad Adriatykiem. 

  W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przytoczę znamienne słowa wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego: “Naród, który traci pamięć traci swą tożsamość”. Naród polski przetrwał wyłącznie dletego, że nie zapomniał o swoich korzeniach. Musimy pamiętać o swojej historii i czynić wszystko, aby inni ją poznali i zrozumieli. Taka jest nasza misja na włoskiej ziemi. 

  “Wolność nie jest nam dana raz na zawsze”, a świadectwem tego są krzyże na otaczających nas grobach poległych. 

  Pamiętajmy o polskich grobach na cmentarzach wojennych 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino, w Bolonii, Loreto i Casamassima, o grobach jeńców polskich na cmentarzach w Chivasso i Santa Maria Capua Vetere. 

  Musimy naszą wolnośc pielęgnować i na niej budować naszą tożsamość.    

  Pamiętajmy, o tych, którzy pamięci o Polsce poświęcili swoją pracę i życie. 
    
   Niech spoczywają w spokoju. 

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: