close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 maja 2019

  Tegoroczne obchody Dnia Polonii we Włoszech zaszczycił swą obecnością Marszałek Senatu RP Stanisław Karczewski oraz wielu innych znamienitych gości. Wystąpieniom przysłuchiwali się uczniowie i nauczyciele szkół polonijnych, przedstawiciele stowarzyszeń polonijnych oraz Polacy zamieszkali we wszystkich zakątkach Włoch.

  Oficjalna delegacja (Fot. Ambasada RP w Rzymie)

   

   

  W spotkaniu w siedzibie Ambasady RP w Rzymie wzięła udział liczna delegacja z Polski, pod przewodnictwem Marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Na spotkanie z Polonią Włoską przybyli Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski, Podsekretarz Stanu w MSZ Piotr Wawrzyk, wicemarszałek Senatu Bogdan Borusewicz Pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów ds. Dialogu Międzynarodowego Anna Maria Anders oraz senatorowie: Grażyna Sztark, Małgorzata Kopiczko, Dorota Czudowska, Maciej Łuczak, Stanisław Gogacz, Jerzy Fedorowicz, Jan Maria Jackowski, Andrzej Pająk i Robert Gaweł. W delegacji uczestniczyli także przedstawiciele Sejmu RP, posłowie: Małgorzata Gosiewska, Leonard Krasulski, Piotr Pyzik oraz Wojciech Ziemniak.

  Z lewej: przemawia Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP.

  Z prawej: Szymon Wojtasik, chargé d'affaires RP (Fot. Ambasada RP w Rzymie)

   

   

  W części oficjalnej, głos zabrali:

  Szymon Wojtasik, chargé d'affaires RP

  Stanisław Karczewski, Marszałek Senatu RP

  Adam Kwiatkowski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, który wręczył odznaczenie za zasługi dla Polonii Annie Traczewskiej-Radici

  Dariusz Piotr Bonisławski, Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"

  oraz Urszula Stefańska- Andreini, Prezes Związku Polaków we Włoszech.

   

  Marszałek Senatu Stanisław Karczewski podziękował włoskiej Polonii za zaangażowanie w działalność polonijną i podtrzymywanie polskości, a nauczycielom oraz uczniom szkół polskich i polonijnych oraz ich rodzicom za trud wkładany w utrzymywanie więzi z Polską. W swoim wystąpieniu Marszałek zapraszał też Polonię do Polski, podkreślając, że to kraj nowoczesny, który bardzo dynamicznie się rozwija.

   

   

  W części artystycznej uroczystości wystąpiły dzieci z SPK Rzym i Ostii oraz polonijnych szkół Anders w Marche i Umbrii, śpiewając Hymn Polonii „Marsz, marsz Polonia”. Następnie miało miejsce wręczenie flag reprezentantom szkół polskich i polonijnych z całych Włoch.

   

  Uczestnicy spotkania obejrzeli wystawy: „Oblicza Polonii”, przygotowaną przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie oraz Konsulat Generalny RP w Mediolanie oraz „Za Naszą i Waszą wolność”, przygotowaną z okazji 75 rocznicy bitwy pod Monte Cassino przez Wydział Konsularny Ambasady RP w Rzymie z zaangażowaniem włoskiej Polonii. Podziwiano prace uczniów szkół polonijnych nagrodzonych podczas ubiegłorocznego konkursu „Dla Niepodległej”.

   

  Polski dzień w Rzymie zorganizowany był we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska. Delegacja z Polski rozpoczęła go mszą świętą przy grobie Jana Pawła II. Następnie odbył się koncert Orkiestry Pięknego Brzegu z recytacją poezji Świętego Jana Pawła II w Oratorio del Gonfalone. Obchody Dnia Polonii zakończyła wizyta delegacji senacko-sejmowo-rządowej  pod przewodnictwem Pana Marszałka na Rodzinnym Pikniku Polonijnym zorganizowanym przy parafii Santa Maria dell’Olivo w Rzymie.

  20190505_150431
  1
  6
  20190505_145819
  20190505_145931
  20190505_150303
  rotator

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: