close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 2 listopada 2018

  Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych na polskich cmentarzach wojennych zostały odprawione Msze Świętych Zadusznych w intencji żołnierzy 2. Korpusu Polskiego poległych na ziemi włoskiej w walce o wolność. W ceremoniach uczestniczyli ambasador Konrad Głębocki i liczni przedstawiciele Ambasady RP w Rzymie.

   

  Na polskim cmentarzu wojennym na Monte Cassino, gdzie pochowanych jest ponad 1000 żołnierzy wszystkich wyznań z 2. Korpusu, przedstawiciele władz polskich i włoskich oraz Polonii złożyli wieńce i kwiaty przy Krzyżu Virtuti Militari. Podczas składania wieńca szefowi polskiej placówki dyplomatycznej towarzyszyli radca Magdalena Trudzik, konsul Agata Ibek-Wojtasik i attaché obrony płk. Jacek Malinowski.

   

   

  Ambasador Konrad Głębocki złożył także wiązankę kwiatów na grobie gen. Władysława Andersa.

   

   

  Ambasador zwiedził także Muzeum Pamięci 2. Korpusu Polskiego, przypominające dzieje i szlak bojowy armii gen. Władysława Andersa. Muzeum zostało otwarte w 2014 roku, w 70. rocznicę bitwy o wzgórze niedaleko nekropolii.  

  Po zakończeniu uroczystości na cmentarzu, ze względu na niesprzyjające warunki meteorologiczne Msza Święta została odprawiona w Kaplicy Św. Martyna w opactwie benedyktyńskim na  Monte Cassino.

   

   

   

  Szef polskiej placówki dyplomatycznej wygłosił przemówienie w językach włoskim i polskim. Oto fragment przemówienia w języku polskim:

   

  Drodzy Rodacy, Szanowni Państwo,

  pragnę serdeczenie podziekować za to, że w dniu tego Święta przybyli Państwo  do tego wyjątkowego dla Polaków miejsca, by uczcić pamięć żolnierzy 2. Korpusu Polskiego  poległych w bitwie o Monte Cassino.


  W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości przytoczę znamienne słowa wypowiedziane przez Marszałka Józefa Piłsudskiego: “Naród, który traci pamięć, traci swą tożsamość”.


  Naród polski przetrwał dlatego, że nie zapomniał o swoich korzeniach. Musimy pamiętać o swojej historii i czynić wszystko, aby inni ją poznali i zrozumieli. Taka jest nasza misja na włoskiej ziemi.


  “Wolność nie jest nam dana raz na zawsze”, a świadectwem tego są krzyże na grobach poległych.


  Pamiętajmy zatem o polskich grobach na cmentarzach wojennych 2. Korpusu Polskiego na Monte Cassino, w Bolonii, Loreto i w Casamassima, o grobach jeńców polskich na cmentarzach w Chivasso i Santa Maria Capua Vetere i wszystkich innych.

   

  Pamiętajmy, o tych, którzy pamięci o Polsce poświęcili swoją pracę i niedawno od nas odeszli: Ks. Abp. Szczepan Wesoły i Ks. Hieronim Fokciński.


  Musimy naszą wolnośc pielęgnować i na niej budować naszą tożsamość.    

    
  Wchodząc na Polską Nekropolię na Monte Cassino, wzdłuż muru cmentarnego, czytamy napis:

  “Przechodniu, powiedz Polsce, żeśmy polegli wierni w jej służbie”.

   

  Niech spoczywają w pokoju. Żyć będą w naszej pamięci.

   

  (Fot. S. Pietrzak)

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: