close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 września 2018

  Tegoroczną edycję Narodowego Czytania w Rzymie poświęconą lekturze “Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego i przypadającą w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurował ambasador desygnowany Konrad Głębocki odczytując list Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

   

  Spotkanie, które odbyło się w sobotę 8 września  2018 r. w siedzibie polskiej placówki dyplomatycznej w Rzymie zostało zorganizowane, przez Ambasadę i Stowarzyszenie polonijne Le Rondini.

  Głównym celem ww. wydarzenia, zainicjowanego w 2012 r. przez Prezydenta RP, jest popularyzacja czytelnictwa oraz wzmacnianie poczucia narodowej tożsamości poprzez kontakt z największymi dziełami polskiej literatury. Akcja „Narodowe Czytanie” została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

  W inicjatywie uczestniczyła także m.in. konsul Agata Ibek-Wojtasik, kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie, Kamila Grzybowska-Kisiel, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Rzymie oraz liczni przedstawiciele polonii włoskiej, w tym kierownictwo szkół polskich w Rzymie i Ostii.

  Narodowe Czytanie w Rzymie uświetniła aktywna obecność przedstawiciela włoskiego MSZ Radcy Laury Ranalli, która odczytała po polsku fragment powieści oraz wyśmienity koncert w wykonaniu pianistki Joanny Łukaszewicz, młodego pianisty Dario Adella oraz sopranu Katarzyny Orzech. Wśród wykonanych utworów nie zabrakło klasyki m.in. Chopina i Paderewskiego oraz pieśni patriotycznych i żołnierskich.  

   

  fot.: Ambasada RP w Rzymie

  fot. prezydent.pl
  fot. prezydent.pl

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: