close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 5 grudnia 2017

  W trakcie II wojny światowej w Roccasicura, niewielkim miasteczku położonym w regionie Molise, stacjonowali polscy żołnierze II Korpusu Wojska Polskiego i właśnie w tej miejscowości doszło do sformowania 111 Kompanii Obrony Mostów, składającej się z żołnierzy polskich oraz włoskich ochotników.

  Fot. Ambasada RP w Rzymie

   

   Z inicjatywy burmistrza Roccasicura, pana Fabio Milano, 2 grudnia 2017 r. została zorganizowana uroczystość odsłonięcia pamiątkowej tablicy przypominającej te wydarzenia. Nad miejscowym miejscem pamięci zawisła polska flaga, która na stałe będzie powiewać obok flagi włoskiej, przypominając o wkładzie polskich żołnierzy w wyzwolenie regionu z okupacji niemieckiej.

   

  Następnie w miejscowej bibliotece została zorganizowana konferencja naukowa, w której udział wziął profesor Giuseppe Pardini z Uniwersytetu w Campobasso, historyk specjalizujący się w tematyce II wojny światowej, który przybliżył licznie zebranym mieszkańcom wojenne losy ich miejscowości oraz rolę, odegraną w tym kontekście przez polskich żołnierzy. Szczególnie wzruszający charakter miały wypowiedzi starszych uczestników spotkania, ciepło wspominających pobyt polskich żołnierzy w ich miasteczku. W uroczystości i konferencji udział wziął wicekonsul Hubert Świętek, reprezentujący Ambasadę Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.

   

  Fot. Ambasada RP w Rzymie

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: