close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 3 października 2017

  Konsultacje wiceministrów spraw zagranicznych Bartosza Cichockiego i Vincenzo Amendoli odbyły się w siedzibie Ambasady RP w Rzymie w dniu 2 października 2017 r.

  Fot. Ambasada RP w Rzymie

   

  Ministrowie przeanalizowali sytuację bezpieczeństwa w Europie Wschodniej, na Bałkanach Zachodnich, Bliskim Wschodzie i Afryce. Omówili także zagadnienia z bieżącej agendy dwustronnej.


   
  - Skala zagrożeń dla Europy ze Wschodu i Południa wymaga konstruktywnego dialogu i bliskiej współpracy Polski i Włoch - ocenił polski dyplomata. Rozmówcy potwierdzili gotowość stron do podjęcia działań wobec kryzysu migracyjnego. - Historia Polski to historia solidarności – mówił wiceminister Cichocki. – Aktywne wsparcie wysiłków społeczności międzynarodowej w celu stabilizacji południowej flanki traktujemy w kategorii naszej sojuszniczej tożsamości - podkreślił.


   
  Komentując niedawno zakończone rosyjsko-białoruskie ćwiczenie wojskowe Zapad-2017 oraz przygotowania do szczytu Partnerstwa Wschodniego w listopadzie 2017 roku, wiceminister Cichocki  zauważył, że „Sojusz transatlantycki i poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewniają USA, nie zwalniają państw europejskich z odpowiedzialności za nasze sąsiedztwo”. Dyplomaci potwierdzili gotowość stron do podjęcia działań na rzecz wzmocnienia Wspólnej Polityki Bezpieczeństwa i Obrony UE oraz rozwoju dwustronnej współpracy przemysłów obronnych.


   
  Wiceszef polskiego MSZ podzielił się także spostrzeżeniami z wizyty na linii kontaktu w Donbasie, ze spotkań z przedstawicielami Specjalnej Misji Monitorującej OBWE na Ukrainie oraz Trójstronnej Grupy Kontaktowej. Zapewnił ponadto o wsparciu Polski dla aktywności Włoch w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w 2017 roku oraz przewodnictwa Włoch w OBWE w 2018 roku. Wyraził także oczekiwanie "bliskiej współpracy wobec agresji zbrojnej na Ukrainę i na rzecz reform nad Dnieprem”.

   


  W czasie wizyty w Rzymie wiceminister Bartosz Cichocki spotkał się też ze środowiskiem włoskich think tanków.

   


  Biuro Rzecznika Prasowego
  Ministerstwo Spraw Zagranicznych

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: