close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 4 maja 2017

  Podczas tegorocznych obchodów święta Konstytucji 3 maja w ogrodach polskiej placówki dyplomatycznej w Wiecznym Mieście ambasador Tomasz Orłowski wręczył dwóm przyjaciołom Polski, Giuseppe Golini Petrarcone i Marco Patricelliemu, Krzyże Oficerskie Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej.

  W uroczystym przyjęciu i przy akompaniamencie orkiestry włoskich carabinierów uczestniczyli licznie zgromadzenie goście, przedstawiciele polityki i świata kultury, korpus dyplomatyczny, włoscy przyjaciele Polski. Punktem kulminacyjnym uroczystości było wręczenie Panom Giuseppe Golini-Petrarcone i  Marco Patricelliemu Krzyży Oficerskich Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej, nadanych przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę  w uznaniu dla ich zaangażowania na rzecz Polski i Polaków.

   

   

  Z lewej: Giuseppe Golini-Petrarcone

  Fot. Nathalie Biet

   

   

   

  Z lewej: Marco Patricelli

  Fot. Nathalie Biet

   

  Giuseppe Golini Petrarcone, polityk, dwukrotnie burmistrz Miasta Cassino na terenie którego znajduje się wzgórze Monte Cassino i polski cmentarz wojenny. Zaangażowany w działalność na rzecz krzewienia pamięci o żołnierzach 2 Korpusu Polskiego. Przyczynił się do wzbogacenia zbiorów gminnego muzeum  bitwy „Historiale” o polskie eksponaty pozyskane od weteranów walk 2. Korpusu Polskiego.  Dzięki osobistemu zaangażowaniu,  w 70 rocznicę Bitwy o Monte Cassino  miała miejsce w Cassino inauguracja pomnika Gen. Władysława Andersa, ufundowanego przez stowarzyszenie polskich weteranów  SWAP ze Stanów Zjednoczonych, a przylegający do muzeum plac, na którym ustawiono pomnik, otrzymał nazwę Placu Gen. Władysława Andersa.   

  Jako burmistrz miasta Cassino wspierał wysiłki Ambasady mające na celu upamiętnienie heroizmu polskich żołnierzy i miejsca ich spoczynku. Dzięki osobistemu zaangażowaniu Golini Petrarcone Ambasadzie udało się powstrzymać prowadzenie działalności komercyjnej na terenie krwawych walk 1943-1944, przylegającym do Polskiego Cmentarza Wojennego na Monte Cassino.

   

  Marco Patricelli - dziennikarz, historyk, specjalizujący się w historii II wojny światowej. Współpracuje z dziennikiem Il Tempo oraz z telewizją publiczną RAI i z prywatną telewizją Mediaset przy realizacji filmów i programów historycznych. Jest wybitnym znawcą współczesnej historii Polski i jej popularyzatorem we Włoszech. Patricelli jest autorem licznych publikacji poświęconych losom Polski w czasie II wojny światowej, opublikowanych przez najsłynniejsze włoskie wydawnictwa. W 2010r. najpierw we Włoszech, a następnie w 2011r. w Polsce ukazała się jego książka pt. „Ochotnik”, stanowiąca pierwszą biografię Witolda Pileckiego. W 2013r. Patricelli opublikował kolejną poświęconą Polsce pozycję pt. „Umierać za Gdańsk”, ukazującą nieznane fakty i wydarzenia sprzed i po wybuchu II wojny światowej. Patricelli jest również autorem wprowadzenia do włoskiego wydania „Wspomnień Gen. Andersa”. Patricelli jest prawdziwym autorytetem we włoskich kręgach naukowych i dziennikarskich, jego zasługą jest stworzenie kręgu młodych historyków zainteresowanych historią Polski.

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: