close

 • Być wiernym Ojczyźnie mej, Rzeczypospolitej Polskiej
 • AKTUALNOŚCI

 • 10 maja 2017

  Rada Miejska Scalei w jednomyślnym głosowaniu przyznała ambasadorowi Tomaszowi Orłowskiemu honorowe obywatelstwo w podziękowaniu za wkład na rzecz umacniania polsko-włoskich relacji.

   

   

  Uroczystość zbiegła się z obchodami Dnia Europy 9 maja. W uroczystym posiedzeniu Rady Miejskiej Scalei uczestniczyli m.in: podsekretarz stanu w ministerstwie ds. rozwoju gospodarczego senator Antonio Gentile, włoskie władze regionalne i lokalne oraz delegacja Władysławowa na czele z burmistrzem Romanem Kużelem.

   

  Podczas uroczystości w obecności polskich i włoskich samorządowców nawiązano współpracę miast partnerskich pomiędzy Władysławowem a Scaleą. Nadmorskie położenie, atrakcyjność turystyczna oraz podobne w związku z tym wyzwania i możliwości obu miast niewątpliwie będą sprzyjać rozwijaniu zainicjowanego partnerstwa.  

   

  Współpracę polskiej placówki ze Scaleą zainicjowało przed rokiem odzyskanie znajdującej się tam uprzednio polskiej haubicy, eksponowanej jako część pomnika żołnierzy poległych w II Wojnie Światowej. Dziś, dzięki zaangażowaniu Ambasady RP, haubica znajduje się w zbiorach Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.

   

  https://www.youtube.com/watch?v=CNm9n3uZ65A

  https://www.youtube.com/watch?v=hVQxD7Lu710

  https://www.youtube.com/watch?v=RSGFGHtUAPU

   

  Drukuj Drukuj Podziel się treścią: